Verem belirtileri nelerdir?

Ocak 15, 2018 by u71781140
verem2.jpg

Özel Gaziantep Anka Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Belgin İkidağ, günümüzde tedavisi mümkün olmasına rağmen verem hastalığının hâlâ dünya için büyük bir sağlık sorunu olduğuna dikkat çekti.

Verem mikrobunun kişinin bağışıklığının en zayıf anını kolladığını belirten Dr. Belgin İkidağ, “Tüberküloz hastalığı, bakteriyel ve solunum yoluyla bulaşan bir enfeksiyon hastalığıdır. Binlerce yıldır var olduğu bilinen bu hastalık genetik değildir. Hasta kişilerin öksürmesi, hapşırması, konuşması sırasında oluşan damlacıklar içinde havaya atılan mikrop, bu damlacıkların solunması ile vücuda alınır. Ancak mikrobu alan her kişide hemen hastalık gelişmeyebilir. Alınan mikrop vücutta uyur durumda kalabilir ve vücut direncinin düştüğü bir anda hastalık oluşturur. Hastalık gelişme riskinin en yüksek olduğu dönem ise mikrobu aldıktan sonraki ilk 2 yıldır” dedi.

VEREMİN BELİRTİLERİ NELERDİR?
Yorgunluk, ateş, iştahsızlık, gece terlemeleri, nefes darlığı, göğüs ağrısı, kilo kaybı, uzun süren kuru öksürük ya da balgamlı öksürük, öksürükle ağızdan kan gelmesi gibi belirtilerle kendisini gösteren verem hastalığının bulaşıcı olduğunu vurgulayan Hatice Belgin İkidağ, hastayla aynı ortamda bulunan aile bireyleri ve yakın çalışma arkadaşlarının hastalığın bulaşması açısından en riskli kişiler olduğuna dikkat çekti.

Haberin devamı


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Copyright 2018 | AVSD Nusret Karasu Göğüs Hastalıkları Hastanesi